Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi
TASİMA VE UCURMA SANDİKLARİ VE KUSLARİNİZİ SANDİGA ALİSTİRMA Uyeol13

Join the forum, it's quick and easy

TASİMA VE UCURMA SANDİKLARİ VE KUSLARİNİZİ SANDİGA ALİSTİRMA Uyeol13
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

|| Güvercin Yetiştiriciler Toplulugu ||

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

TASİMA VE UCURMA SANDİKLARİ VE KUSLARİNİZİ SANDİGA ALİSTİRMA

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Admin

Admin
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu

TASİMA VE UCURMA SANDİKLARİ VE KUSLARİNİZİ SANDİGA ALİSTİRMA YONTEMİ

Selam Arkadaslar,

Ali Gulcer ben,Burdur,Tefenni,Yaylakoyden.

Tasima ve ucurma sandigina, kuslarinizi nasil alistirabileceginizi,Prof.Dr.Türker Savaş beyin, affina siginarak, asagidaki bu konuyla ilgili yazisiyla ve benimde tecrubelerimle bu ise gonul veren Arkadaslara faydali olmaya calisacagim.

Prof.Dr.Türker Savaş
Uçurma sandigi denince akliniza ne geliyor çok merak ediyorum. Zira inanmasi çok güç. Ancak hemen neden bahsettigimi söyleyeyim: Tatile çikacaksiniz, kuslarinizi da yaninizda götürmek ve gittiginiz yerde uçurmak istemez misiniz ? Apartman dairesinde oturuyorsunuz. Kuslarinizi balkonda yetistiriyorsunuz ama uçuramiyorsunuz. Ara sira bir meydanlik bulup orada uçurmak istemez misiniz ? Ben olsaydim isterdim. Hatta bir ara apartman dairesindeydim, kuslarim da vardi ama uçuramiyordum. Bir kusçu için ne büyük eziyet ! Ancak simdi hepsi bitti. Uçurma sandigi ile kuslarinizi dilediginiz yerde uçurabilirsiniz (kuslarinizin uçarken sandigi görmeleri sartiyla). Nasil mi ? Anlatayim:

Kuslarinizi tek tek koyabileceginiz bir tasima çantasi veya sandigi yaptirin. Ayrica her tarafi telden yada çitadan, sökülüp takilabilir bir kafes. Bunlari, fotograflarda gördügünüz gibi hem tasima hem de kafes olarak islev görecek sekilde kombine etmeniz de mümkün. Kafesin üstünde 11*11 boyutlarinda bir delik birakin. Kuslariniz uçus sonrasi buradan içeriye atlayacaklardir.

Alistirmaya yeme düsmüs yavrularla baslayin. Gerçi bu bakimdan irklar arasinda bir farklilik vardir. En uygun alistirma yasini zamanla kendiniz bulabilirsiniz. Kuslarinizi günde bir kez yemleyin. Bu bir ögünde de karinlarini tamamen doyurmamalarina dikkat edin. Daha sonra 1-2 gün uçurma sandiginda (kafesinde) yemleyin. Sonrasinda yemlenecekleri zaman bir hafta süreyle, kapali bir yerde yavrulari tek tek sandigin üzerine birakin. Digerleri içeride olmak sartiyla. İçeriye yem atarak sandigin üzerindeki yavrunun delikten içeriye atlamasini saglayin. Bunu bütün yavrularda birkaç kez tekrarlayin. Yavrularla beraber bir de kanatlari çok kisa mesafe uçabilecek sekilde kesik bir kusu ayni sekilde alistirin. Bu bir haftadan sonra yüksek agaçlar ve evler bulunmayan bir alan bulun. Kapali bir yerde yaptiginizi burada da tekrarlayin. Sonra kanadi kesik kusu sandigin üzerinde birakarak yavrulari sandigin 2-3 m uzagindan salin. Yavas yavas mesafeyi arttirin. Birkaç gün sonra tüm yavrulari sandigin üzerine koyun. Piriltilik kusu elinize alin. Yavrular bir süre bakindiktan sonra onlari sandigin üzerinden kovun. Ancak 1-2 sn. sonra piriltilik kusu sandigin üzerine koyarak yavrularin sandigin üzerine toplanmasini saglayin ve onlara yem atarak sandigin içerisine girmelerini tesvik edin. 1-2 gün daha bu sekilde yaptiktan sonra yavrularinizi, birer birer birkaç tur atmalari için kovun. Bir süre sonra yavrularin havada dairelerini çizdiklerini ve gelip güvenle sandiga konduklarini göreceksiniz. Sik sik yer degistirerek kuslarinizin belli bir yeri bellemelerini önleyin ki, onlar sadece sizin çagriniza ve sandiga gelsinler.
...............................................................................................

Tasima ve ucurma sandigini formlarda degisik konu baslik altinda faydalarini yazmis ve olumsuz tepki almistim.
Ondandirki kendim denemeden, bu konu uzerine yazmamaya karar almistim.
Bugun itibariyle artik rahatlikla,dolapcilari tasima ucurma sandigina alistirdigimi ve ucurdugumu mujdeleyebilirim.
Adana kuslari tuy zamanina denk geldiginden, kuslari sandiga alistirdim fakat ucuramadim, sonraki hedefim donekleride alistirmak olacak.
Almanlar bu isi resimlerde goruldugu gibi Bizden cok once farkina varmislar ve uygulamaktadirlar.
Simdi burda sunu sormak istiyorum,Almanlar Bizden cokmu akillilarda Onlar basarabiliyor yoksa bizmi cok beceriksiziz.
Bence bu isin akilla yada becerikle alakasi yok sorun Biz bu isi hoby olarak degilde ticarete dokmusuz.
Birlik beraberlik yok,Paylasim yok,Derneklesme yok,Dergimiz veya Gazetemiz yok.
Tek yaptigimiz kendi kuslarimizi ve yakin Arkadaslarimizin kuslarindan ovguyle bahsetmek.
Kendi kuslarimizdan gerisi hep bozuk kirma ve candir diye kotuluyoruz,elimizdeki iyi damar kuslara merakli olan Arkadaslara, ben sana 1 cift vereyim iyisini uret,ucur ve tanit diyen Degerli Ustalar, inanin elle sayilir durumdadir.
Sunu unutmamak gerekir Arkadaslar,bu kuslar bize gelecek Neslin emanetidir.

TASİMA VE UCURMA SANDİKLARİ VE KUSLARİNİZİ SANDİGA ALİSTİRMA Flugka10

TASİMA VE UCURMA SANDİKLARİ VE KUSLARİNİZİ SANDİGA ALİSTİRMA Flugkt10

TASİMA VE UCURMA SANDİKLARİ VE KUSLARİNİZİ SANDİGA ALİSTİRMA Ptjaun10

https://guvercinler.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]