Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi
Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi

|| Güvercin Yetiştiriciler Toplulugu ||


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Mevsim Geçişlerinde Yem Verimleri

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Mevsim Geçişlerinde Yem Verimleri Bir Ptsi Ara. 20, 2010 12:08 am

Admin

avatar
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
Merhaba,

Güvercinlerin üreme fonksiyonlarının en üst düzeyde tutulabilmesi, tüm yetiştiricilerin üzerinde düşünmesi ve özen göstermesi gereken konuların başında geliyor. Geleneksel yöntemlerin uygulandığı ülkemizde maalesef bu konuda yeterli sayıda bilimsel araştırma bulunmamaktadır.

Güvercinlerin üreme yetenekleri 2-3 yaşında en üst düzeyde olup, 5 yaşından sonra azalma göstermektedir. Üreme veriminin arttırılması için yem karışımlarının çok önemi olduğunu düşünüyorum. Güvercinleri enerji tüketimi yüksek bir makineye benzetirsek, yem içeriğinin buna uygun olmasını sağlamamız gerekir. Enerji içeriği bakımından güvercin yeminin 2800-3200 kcal (1 kg yemde) düzeyinde olması önerilmektedir.

Güvercinlerde özellikle enerji metabolizmasının istenilen seviyede olması açısından vitamin ve minerellerin yaşamsal önemi vardır. Bu maddelerin bir kısmı besinlerden karşılanmakta ve bir kısmı ise hayvansal kökenli olduğundan dışarıdan verilmektedir. Kısaca bahsedecek olursak; A vitamini, normal gelişmeyi ve hastalıklara karşı vücut direncini arttırır ve en fazla balık karaciğer yağında bulunur. Kanatlılar D vitaminini güneş ışığından yararlanarak sentezleyebilir ve kalsiyum-fosfor dengesinde önemli görevleri bulunur. E vitamini sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışması ile kuluçka randımanının arttırılmasında gereklidir. K vitamini kanın pıhtılaşmasında gereklidir ve yeşil bitkilerde bol miktarda bulunur. B grubu vitaminlerden B12, kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı gelişmesi ve yüksek kuluçka verimi için çok önemlidir ve hayvansal kökenlidir. Folik asit kansızlığı önler ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. Pantotenik asit üreme verimini arttırır ve tüylerin sağlıklı gelişiminde önemli rol oynar.

Minerallere gelince; kalsiyum ve fosfor, kemik ve kıkırdak dokusunun gelişiminde etkilidir ve bu elementlerden yararlanılabilmesi için D3 vitamini ve manganez elementinin de yem karışımlarında bulunması gerekir. Bu nedenle yem içeriğinde % 4-5 oranında balık unu veya kemik unu bulunmalıdır. Demir, bakır ve kobalt ise canlı organizmalarda hemoglobin oluşumu için yemlerde bulunması gereken iz elementlerdendir. Aynı şekilde iyot, kuluçka randımanı için; tuz ise protein sindirimi için gerekli minerallerdir. Bu özet bilgiler ışığında olaya bakacak olursak; güvercinlerin üretim verimlerinin yükseltilmesi için vitamin ve minerallerin olması gereken düzeyde takviyesi gereklidir. Böylece, sadece üretim verimi değil, aynı zamanda hastalıklara karşı direncin yükseltilmesi, uçuş performansının arttırılması, yemlerden en yüksek düzeyde yararın sağlanması mümkün olacaktır.

Vitmain ve minerallerin dışında probiotiklerin, iç ve dış parazitlere karşı mücadelenin, koruyucu aşılamanın da çok büyük önemi olduğu bir gerçektir.

Güvercinlerin stres etmenlerine bağlı olarak üremelerinde azalma olacağını da göz önüne almak gerekir. Kanatlarının yolunması veya kesilmesi, eş veya ortam değişikliği gibi nedenlere bağlı olarak bazı güvercinlerde üreme foksiyonları geçici olarak durabilir.

Bunların dışında üreme organlarının olduğu bölgedeki tüyler, çiftleşmenin döl oluşumu için gerekli şekilde gerçekleştirilmesine engel olabilir. Bunun için o bölgedeki tüylerin kesilmesinin yararı olabilir.

Bazı yetiştiricilerin uyguladığı kış sezonunda geçici dul bırakma yöntemi de uygulanabilir. Böylece stresli ve yorucu bir üreme döneminden dinlenme dönemine geçiş sağlanabilir ve (Ekim-Mart ayları arası) yeni sezonda güvercinler kendilerini toparlamış olurlar. Ayrıca kış döneminde enerji ihtiyacı da artacaktır. Yavruların soğuktan olumsuz etkilenmeleri de önlenmiş olacaktır.

http://guvercinler.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz