Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi
Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi

|| Güvercin Yetiştiriciler Toplulugu ||


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Amerikali Gözüyle Adana Güvercini

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Amerikali Gözüyle Adana Güvercini Bir Perş. Ara. 23, 2010 11:55 pm

Admin

avatar
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
Bunlar her renkte olabilmektedirler. Hatta ela gözlü olanları da mevcuttur. En önemli özellikleri dalıcılıklarıdır. Ben, Dr. W.F. Hollander ve Bob Pettit bu kuşları 1978’le 1985 yılları arasında Adana ve çevresinde gözleme olanağı bulduk. Bunlar yüksekten çok hızlı düşerken sanki çarpan bir rüzgar gibi ses çıkartıyorlar. Kuşlar küçük filolar halinde, iki ya da üç kuştan oluşan bir grup olarak yüksek seviyede uçuruluyorlar. Aşağıya dalışa geçmeleri için sinyal olarak pırıltı kuş sallanıyor. Kuşlar aniden bir taş ya da bomba gibi düşmeye başlıyorlar ve doğrudan dolabın içine giriyorlar. Dr. Hollander dalış hızlarını saatte 90 mil olarak ölçtü. Bu bir milden saniyede 132 ayak bir düşüş. Dalışı gözlemek için sadece 6-8 saniye bir zamanınız oluyor.

Bazı kuşlar dalış sırasında kanatları açık olarak deli bir dönüşe geçiyor. Bazıları da kanatlarını vücutlarına kilitleyip bir taş gibi düşüyorlar. Bir başkası sanki çatıya çakılacakmış gibi hareket edip yere dokunmadan ani bir dönüşle gök yüzüne doğru bir jet savaş uçağı gibi yükselip bir tur atar ve yeniden dolabına kısa bir dalış yapar. Bazıları buna Fantom kuşu da der. Bu kuşlar Arap dewlaplarına göre o kadar güzel ki haklarında bir kitap yazmak isterim.

Yazan: Duane Terry
Kaynak: Güvercinler Dünyası 2001 sayfa 91 (Samsun Serinofil Derneği Yayını)
Yayına Hazırlayanın Notu: Adana / İncirlik askeri üssünde görev yapmış bir Amerikalı olan Duane Terry burada bulunduğu sürede bölge güvercinleri ile ilgilenmiş ve çeşitli araştırmalar yapmıştır. Özellikle Adana güvercinleri üzerinde durmuştur..


Alıntıdır....


_________________


http://guvercinler.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz