Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi
Güvercin Üretim Uyeol13

Join the forum, it's quick and easy

Güvercin Üretim Uyeol13
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

|| Güvercin Yetiştiriciler Toplulugu ||

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Güvercin Üretim

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Güvercin Üretim Empty Güvercin Üretim Perş. Ara. 23, 2010 11:51 pm

Admin

Admin
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu

Selamlar,
Güvercinlerde döl veriminin düşük olması,kuşların yumurtlamaması veya yumurtalardan yavru çıkmamasının çok çeşitli nedenleri olabilir.bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.
1-Yetersiz ve dengesiz beslenme:bu konu son derece güzel ve kapsamlı olarak açıklamış.Buna ilaveten sadece şunu yazacağım.Yavru bakan kuşların yem rasyonu Amerikada yapılan bir araştırmaya göre % 18 oranında protein içermelidir.Bu oranın altında protein içeren yemlerde yavru gelişiminde sorun çıktığı gibi bu oranın üstünde protein içeren yemlerinde pek fazla bir faydası olmadığı görülmüştür.Size uygun yem rasyonunu aşağıda belirtiyorum.
% 25 mısır,% 20 buğday,% 35 bezelye,% 10-15 palet yem,%5-10 aspir
Palet yem tercihen % 18 protein içeren broyler tavuk paleti veya % 28 oranında protein içeren hindi palet yemi olabilir.
2.Döl veriminin düşük olmasında ve yumurtaların boş çıkmasında diğer bir neden ise Paratifo veya E coli mikropları olabilir.Ayrıca yumurtalıkları
işgal eden herhangi bir enfesiyonda olabilir.Avustralyalı bir veteriner yaptığı bir araştırmada dölsüz yumurtalara CHLAMYDIA isimli bir bakterinin neden olduğunu bulmuştur.Bu yüzden kuşlarınızın sağlık durumlarının bu enfeksiyonlara karşı çek edilmesi gerekmektedir.
3.İçersinde bulunduğumuz kış mevsiminde gün ışığının çok kısa olmasıda döl verimi üzerine olumsuz bir etkendir.Normal şartlarda gün ışığının 12-14 saat arasında olduğu bahar ve yaz aylarında kuşların döl verimi oranları artarken,içersinde bulunduğumuz kısa kış günlerinde döl verimi oranları azalmaktadır.Bu nedenle sorunu gidermek için kuşlarımıza bu mevsimde akşam üstü hava kararmasına yakın 2-3 saat süreyle kümeslerde ışık yakmak suretiyle gün ışığından faydalanma surelerini uzatabiliriz.Örnek akşam üstü 17-20 saatleri arası.Daha uzun süreli ışık yakmayalım bu seferde geceyi yeterince dinlenmeden geçiren kuşlarımızın bünyeleri aşırı yıpranır,hastalıklara ve erken tüy dönemine sebep olabilir.
Sonuç itibariyle problemin nedeni bir veya birkaçtane olabilir.Bütün bu yazılanları dikkate alarak teşhisi koymak size düşüyor.Umarım yardımcı olabilmişizdir.
Saygılar
Alıntıdır.

https://guvercinler.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]