Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi
Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi

|| Güvercin Yetiştiriciler Toplulugu ||


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

KIŞ MEVSİMİ- Winter Time

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 KIŞ MEVSİMİ- Winter Time Bir Perş. Ara. 23, 2010 10:08 pm

Admin

avatar
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
[b]Haftalarca süren yağmurlu havadan sonra, güneşi ilk kez görünce kuşlarımı aşılama zamanı gelmişti. Eşleştirmeden önce aşılamanın sebebi; yumurtlayacak kuşun üreme dönemi boyunca antikorlarının en yüksek seviyeye ulaşacak olmasındandır. Bu kuşların döl kalitesinde önemlidir. çünkü yavrular bağışıklıklarını yumurta ve süt yoluyla alırlar. Bu, yavrulara bağışıklık sistemi oluşuncaya kadar koruma sağlar.

Güvercinler dinlenme döneminde şişmanlarlar. Bu dönemde düzenli egzersiz kuşların formda kalmalarını sağlar. Ancak kümesin büyüklüğü buna uygun değilse obez olmamaları için az yem verilmelidir. Soğuk havada çok yemek kuşların hayatta kalma içgüdülerindendir. Bazen vücutları onlara zor zamanlar için stok yapma gereksinimiyle açlıktan ölüyormuş gibi yemeğe zorlar. O yüzden beslenme ölçülerini iyi ayarlamak gerekir. Arpa vermek daha avantajlıdır, daha az iştah açıcıdır ve daha az kalorilidir.

Neden çok şişmanlarını engellemeliyiz?

Yağlı kuş daha az uçma isteği, uçuşta daha fazla zorlanma, verimsiz yumurta ve sık sık yumurtlamak problemleri yaşar.

Yaz kış farketmeksizin kuşlarınıza hijyenik koşullarda banyo yaptırın. Kuşlar banyo yapmayı çok severler. Hijyen solucan, trichomonas, coccidia dan korunmak için önemlidir. Ancak geniş spektrumlu antibiyotikler kullanmak yeterli bir ölçü değildir. Antibiyotiklerin önleyici etkileri yoktur. Antibiyotikler zararlı bakterilere karşı tıkama görevi gören yararlı bakterileri de vücuttan atarlar. Böylece kuşlar antibiyotik kullanımından sonra, öncesine oranla daha da hassaslaşırlar.

Aşılama yaparken (ben PMV ve Paratyphoid aşılıyorum) güvenliği arttırmayı unutmayın. Aşıyı hemen derinin altında tutun, kaslara ya da hayati yapılara ulaşacak kadar derine inmeyin ya da çok sığ yapmayın. Eğer çok derine inersek kaslara zarar verebilir daha da kötüsü damara vurabiliriz.

Eğer damara yapılırsa aşı, güvercin bir kaç saniye/dakika içerisinde ölür. İğnenin ucunu eğik tutun. Sırta, boynun sırtla bitiş hizasına vurun ya da kasıklara. Kasıklar daha güvenli olup daha zordur. Ancak boyun bölgesinde bir kan damarına rastlama tehlikesi fazladır.

David E.Marx[b]


_________________


http://guvercinler.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz