Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi
Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi

|| Güvercin Yetiştiriciler Toplulugu ||


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Üretimde güvercin yumurtası saklama teknikleri

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Üretimde güvercin yumurtası saklama teknikleri Bir Salı Ara. 21, 2010 11:31 pm

Admin

avatar
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
Sevgili arkadaşlar bir çoğumuzun en büyük sorunlarından biri üretim zamanında güvercinlerimizden yavru alamamaktır. Bazı kuşlarımızın yumurtada oturmaması veya iyi bakmaması bu soruna en büyük sebep diyebiliriz. Bu yüzden bir çoğumuz bakıcı kuşlara yöneliriz ve genelde bakıcı kuşlarımızı iyi yavru bakan kuşlardan seçeriz. Doğal olarak bu yöntemide uyguladığımızda karşımıza yumurta günlerini denk getirememe sorunu çıkmaktadır. Bu sorunuda en iyi yöntemle yani yeni olmuş yumurtaları muhafaza ederek çözebiliriz.
Nasıl muhafaza ederiz?
Öncelikle söylenmesi gereken birkaç önemli nokta var. Yumurta yapmış kuşun altından yumurtalarını hemen almanız gerekmektedir. Anne ve babasının oturmamasını sağlamanız gerekmektedir. Oturursa o yumurtanın çıkmama oranı yüksek olmaktadır bu yüzden ilk yumurtayı bıraktığı zaman oturmadan altından alıp altına bir boş yumurta veya yapay yumurta
varsa elinizde bakıcı kuşlarınızın yumurtasınıda koyabilirsiniz. Tabi 2 gün sonra diğer yumurtayı yapınca onuda aynı şekilde altından almanız gerekmektedir ve yine başka bir yumurta koymanız gerekmektedir. Kuşun altından aldığınız yumurtaları bir yerde müdafa edebilirsiniz. Yalnız müdafa süreniz 7 gün ile 10 gün en geç 12 gün içinde bakıcıların altına konulması gerekmektedir. Daha uzun süre müdafa edeceğiniz yumurta çıkmaya bilir bunuda unutmayınız. ( Müdafa şekillerini aşağıda belirteceğim. ) Ayrıca altından yumurtasını alıp yerine boş yumurta koyduğunuz kuşunuzun altından koyduğunuz boş yumurtayı 1 hafta boyunca almamanızda fayda vardır çünkü altından aldığınız ve yerine başka yumurta koyup bir müddet oturtmazsanız dişi kuşta yumurtadan kesilme gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bununda en büyük nedeni ise erkek kuşun yumurta görmediği zaman dişi kuşla tekrar ve çabucak eş tutma yüzündendir diğer yumurta etkisinden kurtulamadan tekrar eş tutup yumurta yapması bu işlemi sürekli gerçekleştirmesi bir müddet sonra dişiyi yoracaktır sorunlar çıkacaktır bilmenizi isterim.

Muhafaza şekilleri; Yumurtalarınızı kinder sürpriz yumurtası ( bakkal marketlerde var ) içerisinde çıkan sarı kutu içerisinde saklayabilirsiniz ama küçük kuşların yumurtası için en mantıklısıdr iri kuşun yumurtası sığmaz sığsa bile çıkarırken veya koyarken kırılabilirsiniz.
Ayrıca danone yoğurt kutularının içindede saklayabilirsiniz buna büyük ve küçük yumurtalarda girebilir boyutları yeterlidir. İsterseniz bu iki yöntemdede pamuk veya selpak kullanabilirsiniz. Yumurtaları koruma amaçlı sarabilirsiniz.
Bir diğer yöntemde marketlerden aldığımız tavuk yumurta koli kutuları bunlarında içerisinde saklayabilirsiniz kırılma riski yoktur tek tek tavuk yumurtası şeklinde yerleştirerek muhafaza edebilirsiniz.
Birde bir kap içerisinde saklayabilirsiniz bu yöntem genelde fazla yumurta elinizde varsa tercih edebilirsiniz bu yöntemde genelde ya komple pamuğa sarabilirsiniz veya soba, mangal külünde saklayabilirsiniz. Bu yöntemde kap altına pamuk veya kül serilir sonra yumurtalar koyulur sonra üstü tercih edilenle kapatılır saklama süresi aynıdır.

http://guvercinler.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz