Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi
Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi

|| Güvercin Yetiştiriciler Toplulugu ||


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

GÜVERCİNLERİN YAVRU VERİMİ

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 GÜVERCİNLERİN YAVRU VERİMİ Bir Ptsi Ara. 20, 2010 11:31 pm

Admin

avatar
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
Güvercinler yılın oniki ayı üreyen canlılar değildir arkadaşlar. Doğal yaşamda bir çift güvercin en fazla yıl içerisinde dört adet yavru yapar. Bu dört yavrunun genellikle ikisi hastalık veya yırtıcı hayvanlar (atmaca, kedi, şahin, saksağan, sansar, yılan vb..) gibi nedenlerden dolayı yaşamlarını yitirirler. Her yıl iki güvercinin doğal yaşama katılması bile güvercin nüfusunun ikiye katlanması anlamına gelir. Yani bu yılın başında bir milyon güvercin varsa yıl sonunda iki milyon kuş anlamına gelir. Bu da düşünüldüğünde korkunç bir nüfus patlamasıdır. Sırf bu yüzden bir çok Avrupa kentinde güvercinlerin beslenmesi yani yem atılması yasaktır. Artış önlenemediği durumlarda ise güvercin avı yasal hale getiriliyor ve avcılar tarafından nüfus kontrollü seviyeye çekilmiş oluyor.
Evcil güvercinlere gelindiğinde ise; bir çift güvercinden gerekli ısı ve yem şartları sağlanarak yıl boyunca devamlı yavru alınması asla bilinçli bir yetiştiricinin yapacağı bir uygulama değildir. Bin bayanın nasıl 9 ayda bir, bir bebek dünyaya getirmesi beklenemezse güvercinlerde de aynı durum söz konusudur. Bu olay onların metabolizmalarını bozar ve bir süre sonra üremeye bağlı bir hastalıktan veya vucütlarının aşırı yıpranmasından dolayı yaşamlarını yitirebilirler.
Bu işin en ideal şekli kışın erkekleri ve dişileri ayrı kümeslerde tutarak yavru yapmalarını engellemektir. Göreceksiniz ki kuşlarınız çok daha sağlıklı olacaklardır.
ÖNEMLİ OLAN KAÇ KUŞA SAHİP OLDUĞUNUZ DEĞİLDİR. İYİ BİR TEK KUŞUNUZUN OLUP OLMAMASIDIR.. Saygılar..

http://guvercinler.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz