Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi
Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi

|| Güvercin Yetiştiriciler Toplulugu ||


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Posta Güvercinlerinde Damızlık Kriterleri

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Posta Güvercinlerinde Damızlık Kriterleri Bir Ptsi Ara. 20, 2010 12:32 am

Admin

avatar
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
POSTA GÜVERCİNİNDE DAMIZLIK KRİTERLERİ
Herkesin damızlık kriterleri gayet tabii birbirinden farklıdır. Bazı arkadaşlarımızın Avrupa Güvercinlerinden memnun olmadığını , bazılarınınsa Romen soyları çok sevdiğini duyuyoruz. Kimi arkadaşlarımız Pedigree , kimileri uçuş başarısı arıyor damızlıklarda.
Bazı güvercin severler pedigree’ye öylesine önem verir ki , Avrupalılar ‘güvercinin pedigreesi satıldı güvercin de hediyesi oldu’ diye düşünürler. Bir diğer grup ise ‘en iyi güvercin en pahalı güvercindir ‘ felsefesiyle bir ömür boyu güvercinlere bol miktarda para döker ve genellikle neticelerden memnun olmaz.
Avrupalıların takdir ettiği Posta Güvercinciler her zaman Taylandlılardır. Bu insanlar her zaman damızlıklarını klasman şampiyonlarından seçerler. Bir güvercinin 1 etapta 1 kere şampiyon olması elbette bir başarıdır ancak etabı başaran tüm güvercinlerle kıyaslandığında bu güvercinin daha şanslı olmasından da kaynaklanabilir. Unutmamak gerekir ki bir güvercin 800 km yol uçarken yırtıcı kuşlar,avcılar, 35derece sıcaklık ve 15 saat durmadan uçuş yapmaktadır.
Klasman şampiyonları her etapta en istikrarlı uçuş başarısını yakalayan ve akıllarda soru işareti bırakmadan damızlık olarak kullanılabilecek güvercinlerdir.
2005 yarış sezonunda İzmir Posta Güvercini Sevenler Derneği toplam 9 etap uçmuştur ve son etap 800km Şarkışla etabıdır. Yarış için güvercinlerin 35 ‘C sıcaklıkta 24 saat araç üzerinde aç ve susuz gittikten sonra 38’C sıcaklığın olduğu bir günde 800 hava kilometresini uçarak kuş getirmeyi başarmıştır. Bu mesafe, 2005 senesinde Türkiye genelinde uçulmuş en uzun etaptır.
2006 yarış sezonunda hedefimiz uçuş menzilimizi ve katılımcı sayımızı yükseltmektir. Bu çalışmalarımız derneğimize başvuran Posta Güvercinine yeni meraklı katılımcıların hızla artmasıyla daha da güçlenmektedir.
Posta güvercini meraklısı olan her arkadaşa salımlarımızı kayıt ettiğimiz VCD filmi gönderebiliriz. Tüm posta severleri derneğimize bekler ,elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bildiririm.
İrtibat : 0532 3314191
merthansaylan@yahoo.com
Saygılarımla,
M.Merthan SAYLAN

http://guvercinler.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz