Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi
Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Sitesi

|| Güvercin Yetiştiriciler Toplulugu ||


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Hastalıklar

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Hastalıklar Bir Çarş. Ara. 29, 2010 2:02 am

Admin

avatar
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
Türkiye Güvercin Yetiştiriciler Topluluğu
SalmonellaeSalmonellosis (salmonellae) paraziti tarafından neden olunan bir hastalıktır. Hangi organların etkilendiğine bağlı olarak dan farklı belirtiler ortaya koyar. Güvercinlerde olan patojenler de diğer kuşlarda, memelilerde ve nadir de olsa insanlarda hastalıklara neden olurlar.
Genç güvercinlerde, salmonellosis sık sık ağır kayıplara yol açarak yüksek oranda ölümlü salgınlar meydana getiri. Enfeksiyona dayanabilen kuşlar genellikle hastalığın taşıyıcısı durumundadırlar. Bunun anlamı böyle güvercinlerin salmonellae’ yı vücutlarında barındırmaya devam ettikleri ve onları hastalığın herhangi bir görülür bir belirti göstermeden attıklarıdır. Taşıyıcılar; sürekli olarak bütün sürüyü ve özellikle de genç kuşları tehlikeye sokarlar.
Salmonella başlıca bağırsaklara yerleşir. Nemli bir çevrede hareketi sağlayan bir flagella’ ya sahiptirler. Patojenler dışkılarda, kursak sütünde, salyada ve enfekte olmuş yumurtalarda ortaya çıkar. Manifest hastalıklı ve taşıyıcı kuşlar hastalığın kaynakları olabilir.

Genel olarak belirgin derecede zayıflama, kabarık durumdaki tüyler ve uyuşukluk bu hastalığın ilk gözlemlenen belirtisidir.
Salmonellae güvercin vücuduna salmonella ile kirletilmiş yem, içme suyu veya gagalarının birbirine sürtünmesi ile ayrıca yavruların beslenmesi esnasında da girebilir.

Patojen ihtiva eden toz (hava yoluyla taşınan enfeksiyon) solunum yoluyla enfeksiyon mümkündür.

Yumurta da ki güvercin embriyosu bile yumurtalık yoluyla (yumurtalık enfeksiyonu) enfekte olabilir.

Akışkanlıkları nedeniyle, salmonellae nemli yumurta kabuğunun gözeneklerine nüfuz eder ve iki gün içerisinde yumurtaya girer.

Hastalık kümese, geniş çapta enfeket olmuş güvercinlerin satın alınmasıyla alınır. Fakat doğal koşullar da yaşayan diğer güvercinler ve kuş türleri vasıtasıyla da alınabilir. Sergiler de ve kuşların bir araya toplanmasıyla yine bulaşma riski taşımaktadır.

Tedavi: Tedaviye başlamadan önce, aşırı olarak hastalıktan etkilenmiş kuşlar (çok değerli veya iyi birer damızlık değilse) imha edilmelidir. Aksi takdir de tam anlamı ile başarılı bir iğleşme söz konusu olmaz, sadece zaman ve maddi kayıplarınız artmış olur. Her ne kadar iğleşmiş gibi gözüken kuşlarınız olursa olsun unutulmamalıdır ki bu kuşlar iyi birer hastalık taşıyıcısıdır.

Dezenfekte Etmek: Tedavi süresince kümesin ve kullanılan ekipmanların temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle yoğum olarak içerisinde patojen barındıran dışkılar günlük olarak temizlenmelidir.
Haftada bir mutlaka kümes dezenfekte edilmelidir ve tedavinin tamamlanmasından sonra da iki kere dezenfektasyon işlemi yapılmalıdır.
Dışkıları ve yem artıklarını kapanabilir bir kap içerisine veya kapaklı çöp kovalarına atılmalıdır.


_________________


http://guvercinler.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz